Filistin asıllı İsveçli şarkıcıdan Eurovision’da ‘kefiye’ ile Filistin mesajı

2024 Eurovision Şarkı Yarışması kapsamında ilk yarı final İsveç’in Malmö kentindeki Arena’da düzenlendi.

İsveç adına 2011’de katıldığı yarışmada “Popular” adlı şarkısıyla üçüncülüğü kazanan Filistin asıllı İsveçli şarkıcı Saade, yarı final öncesi düzenlenen açılışta, şarkısını sahnede bileğine taktığı Filistin kefiyesiyle seslendirdi.

Avrupa Yayın Birliğinden (EBU) bir sözcü, yaptığı açıklamada, yarışmanın canlı televizyon şovu olduğunu belirterek, “Tüm sanatçılar yarışma kurallarından haberdar edilmiştir ve Eric Saade’nin etkinliğin siyasi olmayan doğasından ödün vermeyi tercih etmesinden üzüntü duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

İKİ BÜYÜK GÖSTERİ YAPILACAK

EBU ve İsveç devlet televizyonu SVT’nin organizasyonu ile 11 Mayıs’ta düzenlenecek 2024 Eurovision Şarkı Yarışması, 1992 ve 2013 yıllarından sonra 3. kez Malmö kentinde yapılacak.

Öte yandan, en son 2016’da İsveç’in başkenti Stockholm’de yapılan yarışma, 7. kez İsveç’in ev sahipliğinde düzenlenecek.

İsveç Filistin Grubu daha önce yaptığı açıklamada, İsrail’in Eurovision Şarkı Yarışması’na katılımının Malmö kentinde 9 ve 11 Mayıs’ta protesto edileceğini duyurmuştu.

Açıklamada, “Soykırım Ücretsiz Şarkı Yarışması” ismi ile yerel sanatçıların da protestoda sahne alacağı kaydedilmişti.

KEFİYE NEDİR?

Kefiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da yaygın olarak kullanılan bir başlık türüdür. Türkçe’de “külah” veya “fes” olarak da adlandırılır. Genellikle üçgen şeklinde olan ve kafa etrafında sarılarak kullanılan bir tür kumaş parçasıdır. Kefiye, geleneksel olarak Arap kültüründe erkekler tarafından giyilir ve genellikle kafa ve yüzü güneşten, rüzgardan veya tozdan korumak için kullanılır. Ayrıca, bazı bölgelerde kültürel veya dini sembolizmi temsil etme amacıyla da giyilebilir. Kefiye, farklı bölgelerde ve kültürlerde farklı renklerde ve desenlerde olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x