Anıtkabir’den TBMM’ye resmi 23 Nisan törenleri: İkinci yüzyıl vurgusu

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş başkanlığındaki devlet görevlileri, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM’nin açılışının 104. yıl dönümü dolayısıyla Anıtkabir’de düzenlenen törene katıldı. Törende, Kurtulmuş’un yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM Başkanlık Divanı üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve milletvekilleri de yer aldı.

Aslanlı Yol’dan yürüyerek Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine gelen heyet, TBMM Başkanı Kurtulmuş’un mozoleye çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı’nı okudu.

ÖZEL DEFTERİ İMZALADI: DİLEĞİMİZ ÇOCUKLARIN GÜLÜŞLERİNİN HİÇ EKSİLMEMESİ

Misak-ı Milli Kulesi’ne geçerek Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Kurtulmuş, şunları yazdı:

“Aziz Atatürk, ilk başkanı olduğunuz, milli irademizin simgesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin, sizlerin önderliğinde açılışının 104. yıl dönümü için buradayız. Bir bağımsızlık ve kurtuluş manifestosu olan bu kuruluş kararı, milli güçleri aynı çatı altında ve ortak amaç doğrultusunda toplamayı başarmıştı.

Bundan 104 yıl önce milletimizi bir araya getirerek bir diriliş destanı yazdınız. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 23 Nisan 1920’de hangi güç koşullar altında kurulduğunu bugünlerde çok daha iyi idrak ediyoruz. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Meclisimizin dünya çapındaki saygın konumuyla kıvanç duyuyoruz. Milletimizden aldığımız emanetle, Cumhuriyet’imizin ikinci asrının ‘Türkiye Yüzyılı’ olması için var gücümüzle çalışıyoruz, hedefimiz muasır medeniyetler seviyesini aşmaktır. Bu heyecan, şevk ve ilhamla milletimizi temsil etmek bizim için büyük bir onur.

Cumhuriyet’imizin ikinci asrında milli egemenlik ve tam bağımsızlık ilkelerinden asla vazgeçmeyeceğiz. Türkiye Büyük Millet Meclisi, ‘önce insan ve vatan’ anlayışıyla, demokrasi ve Cumhuriyet ilkelerine bağlı olarak kararlılıkla yoluna devam edecektir.

Günümüzde, savaş ve kriz bölgelerinde çocuk olmak, ne yazık ki dünyanın en zor yüklerinden biri haline gelmiştir. Dileğimiz, ülkemizdeki ve yeryüzündeki çocukların yüzlerinin gülmesi, gülüşlerinin hiç eksilmemesidir. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın bayram coşkusu ve sevinçlerini paylaşıyor, onların bilinçli, öz güvenli, vatanına ve medeniyetine bağlı bireyler olarak yetişmeleri için her türlü çabayı göstermeye devam ediyoruz.

Milli egemenlik temeline dayalı demokrasimizin ve cumhuriyetin, toplumsal barış ve çocuklarımızın geleceğe güvenle bakışı için en büyük güvence olduğunun bilincindeyiz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, çocuklarımızın ve milletimizin refahı içinde nice nice bayramlara erişmeyi temenni ediyorum.

Hiç şüphesiz, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Misak-ı Milli hedefleri doğrultusunda ülkemizin geleceğini teminat altına almaya devam edecektir. Başta Mustafa Kemal Atatürk ve Birinci Meclisimizin fedakar milletvekilleri olmak üzere Milli Mücadele’mizin kahramanlarını ve aziz şehitlerimizi minnetle yad ediyorum. Ruhunuz şad olsun.”

BAKAN TEKİN ÇOCUKLARLA ANITKABİR’İ ZİYARET ETTİ

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla öğretmen ve öğrencilerle Anıtkabir’i ziyaret etti.

Bakan Tekin, mozoleye çelenk bıraktı, ardından heyet saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı’nı okudu. Daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçen Tekin, Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Aziz Atatürk, ebedi istirahatgahınız Anıtkabir’de huzurlarınızda, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 104’üncü kuruluş yıl dönümü ve istiklalimiz için verdiğimiz büyük mücadelenin nişanesi olan ’23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı büyük bir coşku ve şükranla kutlamanın onurunu yaşıyoruz. ‘Hakimiyet, bila kaydü şart milletindir’ ilkesiyle şekillenen bağımsızlık mücadelemizin yarını, evlatlarımızın omuzlarında yükselmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı olarak, bu şanlı mirası, bilimle, kültürle, sanatla ve en önemlisi manevi değerlerle bezenmiş bir şekilde evlatlarımıza aktarmak, bizim için şeref borcudur. Çünkü biliyoruz ki ‘Dehay-ı millimizin inkişafı ancak böyle bir kültür ile temin olunabilir.’ Sizden aldığımız ilham ve aziz milletimizden aldığımız kuvvetle, bu cennet vatanı daha da ileriye taşıma kararlılığındayız. Ruhunuz şad olsun.”

ÖZGÜR ÖZEL ÇOCUKLARLA BULUŞTU

Törenin ardından CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Anıtkabir’deki törene katılan çocuklar ile bir araya geldi. Özel, çocuklar ile sohbet edip, fotoğraf çektirdi. Resmi törenlerin ardından Anıtkabir, halka açıldı.

1. MECLİS’TE DEVLET TÖRENİ

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM’nin 104. açılış yıl dönümü dolayısıyla Birinci Meclis’te düzenlenen törene katıldı.

“1. Meclisin bütün değerli üyelerini minnetle, saygıyla anıyoruz” diyerek sözlerine başlayan Kurtulmuş, “Üzerimize düşen Cumhuriyetimizin ikinci asrını, daha güçlendirerek yolumuza devam etmektir” dedi.

KOLTUĞUNU DEVRETTİ

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla koltuğunu Altındağ Güneşevler Şehit Hasan Cevher Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Aysima Arslan’a devretti.

Kurtulmuş, “TBMM makamını dün Genel Kurul’da devrettik ama bugün de sembolik olarak dün sizlerin oyuyla Meclis Başkanı seçtiğiniz Aysima Hanım’a devredeceğiz. Benim yerime bugün Meclis Başkanlığı’nı Aysima yapacak. Tekrar size hoş geldiniz diyorum. Her alanda çok değerli, güçlü gençler olarak yetişeceğinizi ümit ediyorum. Tekrar hoş geldiniz hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Kurtulmuş’tan sonra konuşan Aysima Arslan, “Sayın Meclis Başkanım Ulusal Egemenlik ve çocuk Bayramı’nın 104. yılını sevinçle, coşkuyla kutladığımız bu anlamlı günün tüm milletimiz ve insanlık için iyiliklere, esenliklere vesile olmasını diliyorum” diyerek selamladı.

‘İLK İNSANLI UZAY YOLCULUĞUNU GERÇEKLEŞTİRDİK’

Koltuğa oturan Aysima Arslan şunları söyledi:

“Bugün TBMM’nin açılış tarihiyle birlikte egemenliğin millete verildiği mutlu bir gün. Vatan için canını feda etmiş başta Cumhuriyetimizin kurucusu olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi şükranla ve saygıyla anıyoruz. Onlar Türkiye Cumhuriyeti’ni kuranlar ve onun aziz Meclisi’ni gök kubbemiz altında açılışımızda açılışına şahit olandır. Bugün onların mirasına layık olmak ve gelecek nesillere daha güzel bir Türkiye için çalışmak her Türk evladının görevidir. Böylesine anlamlı bir günde Türkiye Yüzyılı’nda ilk defa gerçekleşen bir olaydan da bahsetmek istiyorum. Türkiye Yüzyılı’na yakışan yeni bir adım atıldı. Devletimizin aldığı sağlam kararlar ve milletimizin güçlü desteği sayesinde insanlı ilk uzay yolculuğumuzu gerçekleştirmek bulunmaktayız. Bu fırsatı bize sunan herkese ülkemin tüm çocukları adına minnettarım. Bu girişimin ilk olduğunun farkında olduğum kadar son olmadığına inancım da tamdır. Türkiye’nin geleceği için umut dolu adımlarla ilerlemeye devam edelim. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın tüm milletimize ve insanlığa barış huzur ve mutluluk getirmesini diliyor. Bu anlamlı günü bir kez daha kutluyorum.”

‘HERKESİN YÜZÜNDE GÜLÜCÜK SAÇMASINI İSTERDİM’

Basın mensuplarının “ilk icraatınız ne olacak?” sorusunu yanıtlayan Aysima, ” İlk icraatım çocukların mutlu huzurlu bir Türkiye’de yaşaması için en iyi şekilde çalışmak ve Türkiye’deki herkesin mutlu huzurlu ve her zaman yüzlerinden gülücük saçmasını isterdim” dedi.

Aysima, “Çocuklar için ilk icraatınız ne olacak?” sorusunu ise “Çocuklar için onların daha iyi eğitim aldığı okullar, sınıflar düzenlerdim. Ve onun dışında yardıma muhtaç çocuklara da yardım da bulunurdum” diye yanıtladı.

TBMM’DE TEBRİKLERİ KABUL ETTİ

Ardından Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş TBMM Tören Salonu’nda kutlamaları kabul etti. Tebriklerin ardından ise gazetecilerin bayramını kutlayarak salondan ayrıldı.

ERDOĞAN KÜLLİYEDE RESEPSİYONA KATILACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ve beraberindeki çocukları kabul edecek, TBMM’de düzenlenecek 23 Nisan Resepsiyonu’na katılacak.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x