Elon Musk kabuslar içinde: Zarar 162 milyar dolar

Elon Musk kabuslar içinde
ZARAR 162 MiLYAR DOLAR

Elon Musk, son yılların en çok konuşulan ismi. 52 yaşındaki ünlü milyarder, bir süre dünyanın en zengin insanı konumunda kalmayı başarmıştı. Hatta 2021’de 300 milyar dolar sınırını geçen ilk insan olmayı da başarmıştı. Musk’ın serveti, Tesla ve Neuralink gibi birçok farklı şirketinden geliyordu.

Ancak milyarder girişimcinin serveti son aylarda ciddi anlamda düşüş gösterdi. Bu düşüşün en büyük kaynağı, Tesla hisselerindeki gerilemeydi. Elon Musk’ın serveti, Bloomberg’ün Milyarderler Endeksi’ne göre bugün itibarıyla 178 milyar dolar. Kasım 2021’de zirveyi gördüğünde ise bu sayı 340 milyar dolara kadar çıkmıştı. Yani iki buçuk yıl civarında %47,64 oranında düşüş yaşayarak 162 milyar dolar kaybetmiş.

Bu düşüşün ana nedeni, Tesla hisselerinde son zamanlarda sürekli olarak yaşanan düşüş. Şu anda 157 dolardan işlem gören şirket hisseleri, 2021 yılında 415 dolardı. Bu da %62’lik bir azalmaya tekabül ediyor. Elektrikli otomobil devinin piyasa değeri ise 1,2 trilyondan 492 milyar dolara kadar gerilemiş durumda. Musk’ın %13’lük Tesla hissesine sahip olması da servetinin dibe çakılmasına neden oluyor.

Aslında Musk, bu yıla kötü başlamamıştı. Ocak ayında 229 milyar dolar servetle zirvedeydi. Ancak o zamandan beri 51 milyar dolar kaybederek üçüncü sıraya yerleşti. Bernard Arnault ve Jeff Bezos 218 ve 205 milyar dolar ile şu anda önünde. 178 milyar dolar servete sahip Mark Zuckerberg de her an onu geçebilir.

Tesla’nın son birkaç ayda yaşadığı düşüş, şirketin kötü performans göstermesinin ardından oluşan endişeler nedeniyle yaşandı. Öyle ki dev firma, yılın ilk üç ayında bir önceki çeyrekten %20 oranında daha az araba teslimatı gerçekleştirdi. Üretim tarafında da düşüşler yaşandı. Ayrıca şirketin çalışanlarının %10’unu işten çıkarması ve bazı büyük yöneticilerin ayrılması hisselere olumsuz yansıdı.

Tabii ki Musk’ın tüm serveti Tesla’ya bağlı değil. 180 milyar dolar değere sahip SpaceX’in %42’sine sahip. 40 milyar dolar değerinde olduğu tahmin edilen X’in ise %79’unu elinde bulunduruyor. Ancak servetinin büyük bir kısmı Tesla kaynaklı. Neler olacağını bekleyip göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x